روش کنترل فشار خون در سال 2021

فشار خون و روش ها ی کنترل آن

روش کنترل فشار خون

بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون بالا با اطلاع از روش کنترل فشار خون و ایجاد تغییر در سبک زندگی می توانند فشار خون خود را در یک محدوده سالم کاهش دهند و یا تعداد خود را در یک حد سالم نگه دارند. با تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد این صحبت کنید.

فشار خون

روش کنترل فشار خون فشاری که خون به دیواره عروق وارد می آورد را فشار خون می گویند. فشار خون شما به طور معمول در طول روز بالا و پایین می رود.

اعداد فشار خون به چه معناست؟

فشار خون با استفاده از دو عدد اندازه گیری می شود:

اولین عدد ، فشار خون سیستولیک نامیده می شود ، فشار عروق شما را در هنگام ضربان قلب اندازه گیری می کند.

عدد دوم ، فشار خون دیاستولیک نامیده می شود ، فشار در رگ های شما را در هنگام استراحت قلب بین ضربان ها اندازه گیری می کند.

اگر دستگاه فشار سنج اندازه گیری 120 سیستولیک و 80 دیاستولیک را نشان داد ، می توانید به صورت ، “120 روی 80” ، یا “120/80 میلی متر جیوه” بخوانید.

اعداد فشار خون طبیعی کدامند؟

سطح فشار خون طبیعی کمتر از 120/80 میلی متر جیوه است.

سن فرقی نمی کند ، هر روز می شود برای حفظ فشار خون در محدوده ای سالم اقدام کرد.

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالاتر از حد طبیعی را فشار خون بالا می گویند. فشار خون شما براساس فعالیت های شما در طول روز تغییر می کند. فعالیت روزانه باعث می شود که فشار خون به طور مداوم بالاتر از حد نرمال باشد. و به همین دلیل گاها تشخیص فشار خون صحیح نیست. بهتر این است که فشار خون در یک دوره سنجش و میانگین گرفته شود.

هرچه سطح فشار خون شما بیشتر باشد ، خطر بیشتری برای سایر مشکلات سلامتی مانند بیماری های قلبی ، حمله قلبی و سکته مغزی در شما وجود دارد.

پزشک شما می تواند فشار خون بالا را تشخیص داده و با بررسی میزان فشار خون سیستولیک و دیاستولیک و مقایسه آنها با سطوح موجود در برخی از دستورالعمل ها ، تصمیمات درمانی را اتخاذ کند.

چه چیزی منجر به فشار خون بالا میشود؟

فشار خون بالا معمولاً با گذشت زمان ایجاد می شود. این اتفاق می تواند به دلیل سبک زندگی غلط ، مانند عدم انجام فعالیت بدنی منظم و کافی باشد. برخی از شرایط سلامتی مانند دیابت و چاقی نیز می توانند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهند. فشار خون بالا نیز می تواند در دوران بارداری اتفاق بیفتد.

فشار خون بالا چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

فشار خون بالا از بسیاری جهات می تواند به سلامتی شما آسیب برساند. این می تواند به اندام های مهمی مانند قلب ، مغز ، کلیه ها و چشم شما آسیب برساند.

خبر خوب این است که ، در اکثر موارد ، می توانید با اطلاع از روش کنترل فشار خون ، فشار خود را کنترل کنید تا خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی را کاهش دهید.

حمله قلبی و بیماری های قلبی

فشار خون بالا باعث کاهش جریان خون و اکسیژن به قلب می شود و منجر به بیماری قلبی می شود. علاوه بر این ، کاهش جریان خون در قلب می تواند باعث موارد زیر شود:

  • درد قفسه سینه ، آنژین نیز نامیده می شود.
  • حمله قلبی ، که هنگامی اتفاق می افتد که خونرسانی به قلب شما مسدود شده و عضله قلب بدون اکسیژن کافی شروع به از بین رفتن می کند. هرچه جریان خون مسدود شود ، آسیب بیشتری به قلب وارد می کند.
  • نارسایی قلبی ، شرایطی که به این معنی است که قلب شما نمی تواند خون و اکسیژن کافی را به اندام های دیگر شما پمپ کند.

سکته مغزی و مشکلات مغزی

فشار خون بالا می تواند باعث ترکیدگی یا انسداد رگ هایی شود که خون و اکسیژن مغز را تأمین می کنند و باعث سکته می شود. سلول های مغزی در اثر سکته می میرند زیرا اکسیژن کافی دریافت نمی کنند. سکته مغزی می تواند باعث ناتوانی جدی در گفتار ، حرکت و سایر فعالیت های اساسی شود. سکته مغزی همچنین می تواند باعث مرگ بشود.

داشتن فشار خون بالا ، به ویژه در میانسالی ، باعث زوال عقل می شود.

بیماری کلیوی

بزرگسالان مبتلا به دیابت ، فشار خون بالا یا هر دو ، بیشتر از افراد فاقد این شرایط در معرض خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیه قرار دارند.

چگونه می توان فهمید که فشار خون بالا دارم؟

فقط یک راه وجود دارد که بفهمد آیا فشار خون بالا دارید: از پزشک یا متخصص بهداشت بخواهید آن را اندازه گیری کند یا می توانید با تهیه فشار سنج خودتان آن را اندازه گیری نمایید. اندازه گیری فشار خون سریع و بدون درد است.

دستگاه فشار خون دیجیتالی AUPO

فشار خون بالا “قاتل خاموش” نامیده می شود زیرا معمولاً علائم و نشانه های هشدار دهنده ندارد و بسیاری از مردم نمی دانند که به آن مبتلا هستند.

 روش کنترل فشار خون بالا چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون بالا با ایجاد تغییر در سبک زندگی می توانند فشار خون خود را در یک محدوده سالم کاهش دهند و یا تعداد خود را در یک حد سالم نگه دارند. با تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد این صحبت کنید.

روش کنترل فشار خون

  1. داشتن حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی در هر هفته (حدود 30 دقیقه در روز ، 5 روز در هفته)
  2. سیگار نکشیدن
  3. داشتن یک رژیم غذایی سالم ، از جمله محدود کردن سدیم (نمک) و الکل
  4. حفظ وزن سالم
  5. مدیریت استرس

 

علاوه بر ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگی ، برخی از افراد مبتلا به فشار خون بالا باید برای کنترل فشار خون خود از دارو استفاده کنند. درباره داروهای فشار خون با پزشک خود مشورت کنید.

اگر فکر می کنید فشار خون بالا دارید یا اگر به شما گفته شده است که فشار خون بالا دارید اما آن را تحت کنترل ندارید ، بلافاصله با تیم مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

با اقدام برای کاهش فشار خون ، می توانید از خود در برابر بیماری های قلبی و سکته محافظت کنید ، که گاهی بیماری قلبی عروقی (CVD) نیز نامیده می شود.

با ما در انستاگرام سایت همراه باشید.

omidshodanist
ارسال دیدگاه